VYJÁDŘENÍ SEVEROČECHŮ K LUŽICKÉ NEMOCNICI

O rumburské nemocnici toho bylo řečeno a napsáno mnoho. Všichni přesně vědí, co je špatně, co špatného se udělalo, vědí, co by se asi mělo udělat, jak nemocnici zachránit a vyvést ji ze začarovaného kruhu. Jisté je, že nemocnice nebude, a ani nemůže, fungovat bez zásadního strategického plánu. Nehodlám se ohlížet za tím, co a jak se udělalo a neudělalo. Jen bych chtěl nastínit možnosti zachování zdravotní péče v našem městě a v celém Šluknovském výběžku. V první řadě je nutné zodpovědět otázku, zda vůbec chceme nemocnici zachránit, či nikoli. Nemocnice v Rumburku je potřeba a to nejen pro obyvatele Rumburku, ale celého Šluknovského výběžku. Zajištění zdravotní péče v Rumburku by mělo být v současné době prioritou číslo jedna. Z mého pohledu ekonoma jsou v této chvíli možné následující dvě varianty.

První variantou je obnovení jednání s Ústeckým krajem, respektive Krajskou zdravotní, a.s. o převzetí nemocnice. Do takového jednání bychom museli vstoupit s jistou pokorou a předem pojmenovaným cílem - zachovejte nám tu základní lékařskou péči bez dalších omezujících podmínek.

Druhou, nikoli však v pořadí, variantou je odkoupení, možná raději přenechání, části akcií Lužické nemocnice obcím ve Šluknovském výběžku a to třeba podle počtu obyvatel jednotlivých obcí. Tato varianta předpokládá i podíl těchto obcí na řízení nemocnice a vliv na strategická rozhodnutí, které se této nemocnice týkají a budou týkat. Taková možnost je přímou reakcí na nedávno projevenou vůli starostů okolních obcí, kteří o zachování lékařské péče v našem výběžku zájem mají a mít musí. Hledání veřejných partnerů je, oproti privatizaci, smysluplnou a udržitelnou cestou. Jsem přesvědčen o tom, že lze nemocnici provozovat s účetní nulou. Pravdou je, že na tento výsledek lze dosáhnout až během několika málo let, ale při struktuře provozovaných odděleních to možné je (jak ukazují zkušenosti z jiných srovnatelných zdravotnických zařízení).

Pro obě varianty je však podstatné:
- Okamžitě zřídit „krizový“ štáb (krizový management), který by zahájil nezbytné kroky k záchraně nemocnice.
- Okamžitě zahájit restrukturalizaci nemocnice, tj. „sestěhování“ všech oddělení do areálu hlavní budovy. Areál bývalého sanatoria, kde je dnes interní oddělení, lze využít pro jiné účely – viz článek „Obnova lázeňského areálu sanatoria Frankenstein v Rumburku“ na našem facebookovém profilu a na našich webových stránkách.
- Okamžitě řešit nedostatek personálu, tj. lékařů a středního zdravotního personálu, náborem na lékařských fakultách a středních zdravotních škol. Vytvářet vhodné podmínky pro lékaře a zdravotnický personál.
- Okamžitě začít jednat se zdravotními pojišťovnami o individuálních podmínkách pro současnou situaci nemocnice. Ze zkušenosti jiných lékařů a zdravotnických zařízení je patrno, že je možné nastavit individuální podmínky na určitou dobu.

Pokud se začne s obnovou nemocnice okamžitě, jsem přesvědčen o tom, že se podaří lékařskou péči v Rumburku a v celém Šluknovském výběžku zachovat a v případě ponechání nemocnice v majetku obcí šluknovského výběžku i hospodařit s účetní nulou. Jde to jinde, proč by to nemělo jít u nás. Jen je třeba začít urychleně konat a nejen o tom mluvit.

Ing. Radek Slavík
předseda místní organizace Severočeši Rumburk