ÚSEKOVÉ MĚŘÍCÍ SILNIČNÍ RADARY V MAJETKU MĚSTA

Silniční radary obcím vydělávají na dopravní hřiště i nové koupaliště. A ještě zvyšují bezpečnost. Měření rychlosti vylepšuje obcím rozpočet. Některé vyberou na pokutách i milióny.

Vedení radnic nechávají radary instalovat třeba u škol, nebo na místech, kde je větší pohyb lidí, nebo frekventované rovné úseky svádějící k rychlé jízdě. Konkrétní umístění radaru navrhují obce, které si ho chtějí pořídit, a schvaluje ho policie.

Severočeši.cz v Rumburku budou prosazovat pořízení vlastního úsekového měřícího systému, jelikož zkušenosti z ostatních měst a obcí jasně dokazují, že návratnost celého zařízení včetně proškolení je 2 až 5 let. Není důvod, proč si zařízení pronajímat za podmínek, kdy téměř 50% příjmů se odvádí firmě, která systém pronajímá. Při vlastním pořízení lze s dodavatelskou firmou dohodnout bezúročný splátkový kalendář s ohledem na výši vybraných pokut. Tímto způsobem by nebyl přímo zatížen rozpočet města. Není jediný důvod, proč se o tento nemalý příjem dělit s někým jiným.

Jedna pětina z příjmů padne na zúřadování přestupků včetně poštovného. Zbytek by šel do městského rozpočtu, především do fondu dopravy a bezpečnosti, to znamená rekonstrukce chodníků, osvětlení přechodů pro chodce, ostrůvků a vozovek.

Ještě pro upřesnění - město Rumburk již vyhlásilo výběrové řízení na radarový systém, byla i vybrána firma (Water Solar Technology Ltd.), která jej v Rumburku bude provozovat, takže tato záležitost již běží - viz článek v Rumburských novinách č. 13/2018 z 21. června 2018. Naše hnutí  nesouhlasí s tím, jak je to nastaveno. Chceme, když už radary budou, aby byly v majetku města a také, aby veškeré příjmy šly do rozpočtu našeho města. Není důvod, proč si zařízení pronajímat za podmínek, kdy se téměř 50 % příjmů odvádí firmě, která systém pronajímá. Při vlastním pořízení lze s dodavatelskou firmou dohodnout bezúročný splátkový kalendář s ohledem na výši vybraných pokut. Tímto způsobem by nebyl přímo zatížen rozpočet města. Není jediný důvod, proč se o tento nemalý příjem dělit s někým jiným.