ROZDĚLENÍ MOCI A VLIVU V NAŠEM MĚSTĚ

Voliči v Rumburku v komunálních volbách konaných 5. - 6. 10. 2018 rozhodli, že chtějí změnu a bývalé vládní koalici ČSSD + ODS + Město lidem vystavilo nelichotivý účet. Očekávalo se, že vítězové voleb hnutí ANO 2011, kteří se svezli na celorepublikové vlně popularity Andreje Babiše, vytvoří vládnoucí koalici ze stran a hnutí, které nejsou spojeny s lidmi, kteří dlouhodobě stojí za krachující nemocnicí a úpadkem města. (196. místo z celkových 206 v průzkumu „Kde se v Česku žije nejlépe“ z června 2018).

V prvotních jednáních ANO logicky požadovalo 3 křesla ze 7členné Rady města, aby si zde zachovalo silnou pozici. Když se však ukázala nejednotnost a váhavost některých členů hnutí, využila situaci ODS, která převzala iniciativu ve vyjednávání a nabídla vítězi voleb kromě starosty i pozici místostarosty, výměnou za 1 křeslo v Radě města. ANO souhlasilo, a tak poměr sil v Radě města je: ODS + ČSSD – 4 křesla, ANO – 2 křesla, Patrioti – 1 křeslo.

S tichou podporou části sdružení Město lidem výměnou za pozici předsedy finančního výboru se téměř nic nemění (ODS ze stanov nesmí uzavřít koalici se subjektem, kde někdo ze členů byl příslušníkem nebo spolupracovníkem StB). Rozhodující moc má opět bývalá koalice s podporou sdružení ANO, které v našem městě vyhrálo - nevyhrálo volby.